به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، در حال حاضر افزایش بی رویه ، غیر منطقی و غیر کارشناسی فروشگاههای زنجیره ای در سطح شهرستان بوکان باعث شده از سال ۹۳ تا پایان فروردین ماه ۹۸ حداقل ۴۰۰ نفر از اعضای این اتحادیه شغل خود را از دست داده اند. متأسفانه فروشگاه های زنجیره ای ایجاد شده با عدم رعایت رقابت سالم علی الخصوص ضوابط داخلی مربوطه و عدم رعایت ضرایب سود عمده و خرده فروشی تعیین شده از سوی هیات عالی نظارت و حتی عرف رایج بازار موجب متضرر شدن خرده فروشان و لطمه زدن به اعتبار صنفی چندین ساله اعضاء گردیده اند.

در این خصوص یونس عباسی لابه رئیس اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان در گفت وگو با نشریه پیام بهاران نشست که در ادامه می خوانید.

۱- فروشگاه زنجیره ای بر چه مبنایی تشکیل شده اند؟

با عرض سلام ادب و احترام خدمت شما و همشهریان محترم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان باید عرض کنم که اولین قانون نظام صنفی کشور در سال ۱۳۵۰ تصویب و در سال ۱۳۵۹ پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد بازنگری و به تصویب شورای انقلاب رسید و سپس بعد از تغییرات متعدد جزئی در سال های ۶۱ – ۶۸ – ۸۲ و نهایت سال ۹۲ با اصلاحات فراوان در ۹۶ ماده و تبصره ها فراوان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید لذا فروشگاه های زنجیره ای در راستای ماده ۸۶ قانون مورد اشاره شروع بکار نموده اند منتهی آیین نامه اجرایی و ضوابط چگونگی تشکیل آنها بدون در نظر گرفتن شهرستان های کوچک تدوین که امروز شاهد گسترش بی رویه این گونه فروشگاهها هستیم.

۲- فروشگاههای زنجیره ای از چه سالی در بوکان شروع بکار و دارای چند شعبه می باشد؟

از نیمه دوم سال ۹۳ در بوکان ایجاد و هم اکنون دارای ۱۰ شعبه در نقاط مختلف شهرستان می باشند.

۳- به نظر شما این تعداد فروشگاه برای شهرستان بوکان مورد نیاز است؟

نه . با توجه به جمعیت شهرستان بوکان و با عنایت به عدم وجود کارخانجات و کارگاه های تولیدی که جوانان جویای کار بتوانند مشغول بکار شوند این تعداد فروشگاه مورد نیاز نیست بلکه به نسبت جمعیت خیلی هم زیاد می باشند.

۴- فروشگاه های زنجیره ای چه مشکلاتی را برای اعضای اتحدادیه ایجاد نموده اند؟

با توجه به اینکه اعضای اتحادیه با سرمایه خود و با گرفتن وام بانکی واحد صنفی ایجاد و برای خود شغل فراهم نموده اند هر شعبه فروشگاه زنجیره ای که در شهرستان بوکان ایجاد می گردد تعدادی از اعضای اتحادیه را ورشکسته و شغل خود را از دست میدهند.

۵- لطفا در این خصوص بیشتر توضیح بدهید؟

با توجه به عدم اجرای ماده ۵ ضوابط داخلی در خصوص اینکه فروشگاه های زنجیره ای از انجام اقدامات ضد رقابتی پرهیز نمایند واحدهای صنفی تحت پوشش این اتحادیه توان رقابت را ندارند و از سال ۹۳ تا پایان فروردین ماه ۹۸ حداقل ۴۰۰ نفر از اعضای  این اتحادیه شغل خود را از دست داده اند.

۶- اقدامات اتحادیه در این خصوص چه بوده است؟

در پی مکاتبات متعدد و پیگیری های فرمانداری – اداره صنعت ، معدن و تجارت – اتاق اصناف و سایر مسئولین بوکان و همچنین پیگیری سایر شهرستان های دیگر وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در خرداد ماده ۹۷ در پی توسعه بی رویه فروشگاههای زنجیره ای خصوصاً در شهرستان های کم جمعیت طی بخشنامه ای ایجاد این فروشگاهها را منوط به موافقت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه و هیات رئیسه اتاق اصناف نموده اند. متاسفانه بعد از چند ماه این بخشنامه ابطال و مجدداً شاهد توسعه بی رویه و غیرکارشناسی و بدون رعایت ضوابط داخلی این فروشگاهها هستیم.

۷- آیا همچنان موضوع را پیگیری می نمایید؟

با توجه به اینکه به استناد ماده ۵ از اساسنامه اتحادیه حمایت و حفظ حقوق صنفی اعضاء و تلاش برای بهبود محیط کسب و کار جزو وظایف اتحادیه و هیات مدیره می باشد تا حصول نتیجه موضوع را از طریق مسئولین زحمتکش شهرستان پیگیری و امیدواریم انشاالله در آینده در ماده ۸۶ قانون نظام صنفی اصلاحات لازم انجام پذیرد تا توانسته باشیم در جهت پایداری شغل های فعلی اقدامات انجام نموده باشیم. لذا چنانچه روند توسعه فروشگاه های زنجیره ای متوقف گردد این اتحادیه متعهد می گردد سالانه صدها شغل برای جوانان بیکار ایجاد نماید.

۸- در این رابطه چه انتظاری از اعضاء دارید؟

از اعضای محترم اتحادیه که به حق ولی نعمتان ما می باشند انتظار داریم که با رعایت عدل و انصاف و با حداقل سود ممکن کالاهای خود را به مشتریان عرضه تا بتوانیم در یک رقابت سالم و کاملاً صنفی به فعالیت خود ادامه دهیم و مطمئنم که انشاالله این امر اتفاق و رضایت مشتریان حاصل خواهد شد.

۹- اگر مطالب دیگری دارید توضیح دهید؟

با توجه به افزایش بی رویه و غیر منطقی قیمت کالاهای اساسی ، این اتحادیه با تعداد ۱۴۰۰ نفر از اعضای خود در روستاها – شهر سیمینه و شهرستان بوکان آماده هر گونه همکاری با مسئولین شهرستانی در خصوص فروش کالا با حداقل سود و توزیع کالاهای طرح تنظیم بازار می باشیم تا کمکی در جهت کاهش قیمت کالاهای خوراکی داشته باشیم.

۱۰- چنانچه مطالبی بعنوان نکته آخر داردید لطفا بیان نمایید؟

با تشکر از حضور شما و پیگیری مسایل و مشکلات صنفی اعضای اتحادیه از همشهریان عزیز درخواست دارم که برای پایداری شغل های فعلی کالاها و مایحتاج خود  را از خواربارفروشان و سوپرمارکت داران تهیه نمایند تا توانسته باشیم در جهت ابقاء جوانان در شغل صنفی خود نقشی ایفا نماییم.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان