به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه در ۱۰ماهه نخست سال جاری تراز تجاری کشور مثبت بوده است، گفت: نکته مهم این است که از پیش‌بینی‌های اقتصادی استفاده و با توجه به آن رشد اقتصادی ایجاد و تورم را  مدیریت کنیم. نرخ رشد در ارز برای تولید مناسب نبوده اما باید توجه کرد که این رشد به‌نفع صادرکننده بوده است.

وی با ابراز اینکه می‌توان به بهبود متغییرهای کلان اقتصادی امیدوار بود، تأکید کرد: در جلسه با کارآفرینان جوان هم گفتم که چشم‌انداز را خود باید بسازیم و دولت زیرساختها را آماده می‌کند و همه باید به‌دنبال آن باشیم تا با جلوگیری از هدررفت منابع و استفاده از فرصتها چشم‌انداز مناسبی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم.

خبر خوش وزیر برای مردم سیستان و بلوچستان

دژپسند، با اشاره به جلسات با اساتید اقتصاد و فعالان اقتصاد در سفرهای استانی خود گفت: هفته اخیر جلساتی در استان  سیستان و بلوچستان برگزار شد و به‌اتفاق معاونین خود به فرمایشات اساتید و فعالان اقتصاد توجه کردیم و نتیجه آن در مصوبات هیئت دولت تجلی پیدا خواهد کرد، بر همین اساس خبر خوشی نیز برای فعالان استان سیستان و بلوچستان داریم که به‌زودی اعلام می‌شود.

به‌گفته وزیر اقتصاد؛ اگر بستر فعالیت مناسب در حکومت ایجاد شود، می‌توان از بروز شرایط بد در اقتصاد جلوگیری کرد.

وی با اشاره به رشد ۳۶درصدی صادرات غیرنفتی در گمرک میرجاوه گفت: امروز وضعیت کوله‌بران در نقاط مرزی راضی‌کننده است و این موارد خبر خوب تلقی می‌شود.

لزوم تسویه مطالبات بانکها از دولت

وزیر اقتصاد با تصریح به اینکه ظاهراً بانکها در ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی سرعت مناسبی ندارند، گفت: بانک برای افزایش ارائه سرعت تسهیلات باید مطالباتش از دولت تسویه شود. از طرفی نقدشوندگی دارایی بانکها بالا نیست، به‌عبارت دیگر در خصوص اموال و دارایی بانکها که بخشی از آن وثیقه تملیک‌شده بود، اجباری به نگهداری آن نداشتند و اصل بر واگذاری این اموال است.

برنامه یک‌ساله واگذاری اموال مازاد بانکها اخذ شد/اموال مازاد بانکها: ۱۰۰هزار میلیارد تومان

وی افزود، ۱۰ بانک دولتی به وزارت اقتصاد دعوت شدند، برنامه هفتگی و ماهیانه آنها برای خروج از این وضعیت اخذ شد. در حال حاضر اموال و دارایی  مازاد بانکها تا آبان ماه بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، بر همین اساس برنامه یک‌ساله کاهش دارایی بانکها جهت کاهش ۸۰درصدی اموال مازاد اخذ شد.

وزیر اقتصاد، با تأکید به اینکه مالیات ابزار سرکوب فعالیت اقتصادی نیست، گفت: مالیات می‌تواند ابزاری جهت تعدیل فاصله طبقاتی و کاهش دوگانگی منطقه‌ای باشد.

تهیه لایحه جدید درخصوص پایه‌های جدید مالیاتی تا اردیبهشت ماه

وی اعلام کرد: به‌دنبال ساماندهی برخی پایه‌های مالیاتی هستیم که ممکن است شاهد کاهش نرخ در آنها هم باشیم. تا اردیبهشت سال ۹۸ لایحه جدیدی در این خصوص تهیه و به دولت ارسال می‌شود.

دژپسند ادامه داد، اخیراً جلسه‌ای با مسئولان سازمان مالیاتی برگزار شد همچنین نظرات هسته‌های اندیشه‌ورز نیز در حوزه مالیات اخذ شد، در نتیجه مشخص شد که فایده‌مندتر است که به‌جای تأکید بر اخذ پایه مالیاتی جدید در خصوص مسکن (مالیات بر عایدی سرمایه) لایجه جامع آماده شود.

فرار مالیاتی ۲۵هزار میلیارد تومانی در کشور

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در خصوص لایحه صندوقهای مکانیزه فروشگاهی آمادگی کامل در وزارت اقتصاد وجود دارد، گفت: محاسبات نشان می‌دهد کل رقم فرار مالیاتی حدود ۲۵هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: علاوه بر استقرار کامل طرح جامع مالیاتی به‌دنبال مذاکره با اصناف و فعالان بخش خصوصی هستیم تا چالش فرار مالیاتی برطرف شود.

همچنین در لایحه جامع مالیاتی در اردیبهشت ماه به‌دنبال کاهش نرخ پایه مالیات بر عملکرد از ۲۵ به ۲۰ درصد همه فعالیتهای اقتصادی هستیم.

ابهام‌زدایی از عملکرد هسته مرکزی معاملات بورس

به‌گفته دژپسند، مباحث پیرامون هسته معاملات بورس شایعه نیست و مشکلات در این زمینه وجود دارد، طراح اصلی این نرم‌افزار یک شرکت خارجی است که در این‌جا اسم آن را مطرح نمی‌کنم. به هر حال متخصصین داخلی راهکارهای مناسبی برای حل این مشکل ارائه کرده‌اند و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل حل شود.

توافق بورس و صندوق توسعه ملی

وزیر اقتصاد ادامه داد: برای تقویت بازار بورس با صندوق توسعه ملی به توافق رسیده‌ایم و رقم قابل توجهی با توجه به شرایط به صندوق تزریق خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات اخیر درباره خصوصی‌سازی گفت: گزارش دیوان محاسبات که اخیراً ارائه شده مقدماتی است و باید در کمیسیون تخصصی مربوطه تأیید لازم صورت گیرد، این درحالی است که از سازمان خصوصی‌سازی هفته قبل خواستم تا در خصوص ابهامات مطرح‌شده از سوی دیوان محاسبات پاسخ‌گو باشد.

وزیر اقتصاد، ضمن توضیح مختصر درباره برخی واگذاریهای پرحاشیه اخیر، در خصوص واگذاری سیلوی کرمانشاه گفت: قیمت مطرح‌شده کاملاً در هیئت واگذاری تأیید شد. در اولین جلسه هیئت واگذاری تأکید کردم، اخیراً انتقادهای زیادی به بحث واگذاری مطرح شده که باید آسیب‌شناسی شده و راهکارهای جدید مطرح کرد البته نباید از خصوصی‌سازی ناامید شد.

جزییات تازه از واگذاری سرخابی‌ها

وزیر اقتصاد گفت: دو باشگاه استقلال و پرسپولیس قبلاً از لیست گروه یک خارج شده، امکان واگذاری وجود نداشت این درحالی است که با همکاری وزارت ورزش واگذاری این دو باشگاه صورت می‌گیرد اما باید قالب واگذاری مشخص شود تا تبعات آن حداقل شود. اجازه به‌شرط تملیک و واگذاری مدیریت از جمله این روشهاست و نباید در این فرایند وقفه ایجاد کرد.

وی درخصوص طرح اینستکس که از سوی اروپایی‌ها ارائه شده گفت: شرطی که اروپایی‌ها قرار دادند و بحث fatf در این باره مطرح شد ضرورتی نداشت.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان