به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، جعفرصادق اسکندری در نخستین اجلاس عمومی اتاق اصناف مرکز استان، با اشاره به اینکه از اتحادیه‌ها و واحدهای صنفی در سطح بازار برای رسیدگی به مشکلات آنها بازدید می‌شود اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی برای تحقق این شعار، تمام توان خود را به کار می‌بندد.

وی تصریح کرد: در این رابطه اتحادیه‌ها، تشکل‌ها، انجمن‌ها و مجموعه سازمان‌های صنفی که به عنوان رکن اصلی اصناف هستند، می‌توانند در تمامی برنامه‌ها و موضوعاتی که مدنظر است ایفای نقش کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در ادامه بیان کرد: ساماندهی بازارها در دو بخش حمایت از اصناف که به عنوان حامیان اصلی بوده و حمایت از حقوق مصرف کننده که آحاد مردم هستند و بیش از سه میلیون نفر در استان به عنوان مصرف کننده وجود دارد، تقسیم می‌شود.

وی تاکید کرد: در صورت نیاز، تفویض برخی اختیارات حوزه معاونت بازرگانی در حوزه اختیارات رئیس سازمان بوده و آماده تفویض این اختیارات به منظور پیشبرد بهتر اهداف هستیم.

اسکندری اضافه کرد: تلاش می‌شود ضمن نظارت بر فعالیت اصناف در سطح بازار هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت، با ارائه آموزش‌های لازم و فرهنگ‌سازی برای متصدیان واحدهای صنفی انجام شود.

وی با بیان اینکه در گذشته شرایط اجتماعی اینگونه نبود که مردم و اصناف از فضای مجازی تبلیغات و پیام رسان‌ها استفاده کنند اظهار کرد: در مجموعه واحدهای صنفی در سطح بازار مشاهده می شود که افراد باسواد، جوانان متدین و با اخلاق فعالیت می‌کنند و این موضوع باعث می شود مسئولان خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: بی‌شک با آگاهی تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان که افرادی تحصیل کرده هستند، مسئولیت و تکالیف اتحادیه‌ها، هیئت مدیره و هیئت رئیسه سنگین شده و بدون مطالعه و آگاهی کامل شرایط سخت‌تر می‌شود و نیز از قوانین و مقررات و موضوعات جدید که در راستای درخواست‌های اصناف انجام می شود باید در اختیار آنها قرار داد.

وی با ارائه پنج برنامه راهبردی و آموزشی در بحث حمایت از کالای ایرانی افزود: این پنج برنامه شامل تولید، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، توسعه صادرات، جلوگیری از واردات بی‌رویه و مبارزه شدید با قاچاق کالا است.

اسکندری تصریح کرد: باید با برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌های تخصصی در رشته فعالیت‌های مختلف، بتوان موضوع استفاده از کالای ایرانی را فرهنگسازی کرد.

وی گفت: در این راستا از افرادی که کالاهای ایرانی را به فروش می‌رسانند، با همکاری اصحاب رسانه و پوشش خبری در شبکه‌های ملی و استانی تجلیل و تشویق به عمل می‌آید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی بیان کرد: هم اکنون با توجه به شرایط موجود بازرسان اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که به بازار شوک وارد نشده و قیمت‌ها را مورد رصد و کنترل قرار دهند و در این زمینه، واحدهای صنفی با درج قیمت بر روی کالا و ارائه صدور فاکتور می‌توانند فاصله قیمت‌ها را بین واحدها کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه‌های صنفی متولیان امر و صاحب اصلی اصناف هستند تاکید کرد: اتحادیه‌های صنفی ملزم به دفاع و حمایت از واحدهای صنفی در برابر شهرداری، امور مالیاتی و سایر ارگان‌های مرتبط هستند.

اسکندری با اشاره به اینکه انتخابات اتاق اصناف به زودی برگزار می‌شود افزود: از ۱۷ اتاق اصناف ۱۲ اتاق در شهرستان‌های استان به طور همزمان در این انتخابات در چارچوب تمامی مواضع و در نهایت رفتار و اخلاق نیکو در سراسر کشور انتخابات برگزار کرده و سایر آنها بنا به دلایلی انتخابات زودهنگام داشته و در این رابطه منتظر مشارکت هرچه بهتر اتحادیه‌ها هستیم.

در این جلسه سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز بر رابطه تنگاتنگ اتاق اصناف با مسئولین و تلاش برای حل مشکلات اصناف و بازارچه های مرزی و توسعه شهر ارومیه و تاثیر اصناف در این امر را تاکید کرد و گفت: به دنبال این هستیم که سنگ بری مقیاس بزرگ را وارد ارومیه کنیم.

وی افزود: در جامعه ۳۰ تا ۳۵ درصد خرید مردم از طریق اینترنتی انجام می شود که واحدهای صنفی را دارای مشکل ساخته است.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان