یونس عباسی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان گفت: اصناف اصلی ترین تشکل اقتصادی کشور است و باید اجازه داد تا اصناف در حوزه تصمیم گیری که مربوط به خودشان است ، تصمیم بگیرند.

وی با اشاره به مشکلات اصناف ، افزود: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم بحث تعطیلی واحدهای صنفی که این امر نشاط گرفته از رکود بازار و شرایط رقابت نابرابر است و در این راستا باید با حذف قوانین دست و پاگیر از حوزه کسب و کار دولت تسهیلات ویژه ای برای فعالان اقتصادی در نظر بگیرد و حمایت منطقی از بنگاههای کوچک سبب می شود تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری به ایجاد بنگاهها داشته باشند.

رئیس اتحادیه خواربارفروشان بوکان در ادامه تصریح کرد: اگر این مسئله در نهایت به افزایش تولید و اشتغال در کشور منجر شود این مهم به نفع اقتصاد کشور و گامی در جهت رفع معضل بیکاری خواهد بود و نظر به اینکه تولید و اشتغال به هم وابسته هستند تا زمانی که تولید رونق پیدا نکند قطعاً اشتغال شکل نمی گیرد و یکی از مشکلات کشور قیمت زیاد تمام شده کالا و حاشیه سود فراوان آن است که باید نسبت به کاهش آن اقدام شود.

عباسی افزود: با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی در پی کاهش وابستگی به محصولات و خدمات خارجی و توسعه کشور است و خرید کالای داخلی بر اجناس خارجی یکی از اقداماتی است که مردم باید از آن حمایت کنند.

وی با اشاره به پتانسیل های اصناف، افزود: اصناف از پتانسیل بسیار بالایی در اقتصاد برخوردار است. لذا مطالبه اصلی فعالان صنفی استفاده از توانمندی های آنهاست در کشوری که ۳ میلیون فعال صنفی وجود دارد مسلماً یک سوم اقتصاد ارزشمند کشور در اختیار اصناف است.

این مقام مسئول تاکید کرد: این قشر نقش محوری در تحقق شعار سال را خواهد داشت. اصناف می تواند بزرگترین تاثیرگذاری را در اقتصاد کشور داشته باشند. بنابراین مسئولان باید بخش عظیم و پویا اقتصاد کشور را درک نموده و روی آن سرمایه گذاری نمایند. با توجه به اینکه فرهنگ استاد شاگردی اصناف در گذشته ، فرهنگ کار گشایی بوده ، وقتی که یک جوان در یک واحد صنفی مشغول به کار میشد مسئول واحد صنفی تمامی امور آن جوان را تامین درآمد گرفته تا ازدواج را عهده دار می شد.

عباسی افزود: اکنون اصناف به دلیل وجود برخی قوانین دست و پاگیر از بکارگیری کارگر خودداری می نمایند که این امر مانع اصلی اشتغال می باشد.

وی در پایان خطاب به مسئولان ، افزود: امید است که مسئولین با رفع قوانین که مانع ایجاد اشتغال می شود ، گام های بیشتری بردارند تا در سال اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید زمینه اشتغال جوانان فراهم گردد.