به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، مجتبی صفایی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه بیش از دو دوره است که برای شرکت اصناف در انتخابات محدودیت ایجاد می کنند ، افزود: ایجاد این قبیل محدودیت ها با رویکرد خاص است اما از سویی باعث افتخار است که اینقدر مجموعه اصناف را پر توان و پرتلاش می‌بینند که مدام برایشان محدودیت صنفی در نظر می‌گیرند اما این گونه مسایل نیاز به بررسی و اصلاح دارد.

وی افزود: کمتر از سه سال پیش مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را مطرح کرد منوط بر اینکه روسای اتاق های اصناف، معاونان و مشاوران و عناوین همتراز حق ثبت نام در نامزدی مجلس شورای اسلامی را ندارند، مگر به شرط استعفا و اخیرا هم در انتخابات شورای شهر یک ماه مانده به انتخابات امسال اعلام کردند کسانی که قصد حضور دارند، باید استعفا دهند.

وی تصریح کرد: ادامه روند ایجاد محدودیت برای اصناف عادلانه نیست و از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهیم این موضوع را پیگیری کنند و تدبیری برای آن بیاندیشند.

صفایی با بیان اینکه محدودیت برای اصناف و فعالان صنفی با مشکلاتی همراه است، گفت: طبق قانون نظام صنفی زمانی که یک فعال صنفی استعفا می دهد، به معنای عزل او از کار است ؛ در صورتی که در دستگاه های دولتی فردی که استعفا می دهد، شش ماه زمان دارد تا در صورت رای نیاوردن، به سمت خود بازگردد اما این موضوع برای اصناف صدق نمی‌کند و استعفای فعال صنفی برای حضور در انتخابات به معنای عزل و خداحافظی از سمتی که دارد است و باید تا ۴ سال بعد صبر کند که آیا مورد اعتماد قرار می گیرد یا خیر.

وی افزود: درخواست ما این است که مصوبه ای مبنی بر یک فرصت ۸ ماهه به نامزدهای صنفی داده شود تا اگر در هر انتخاباتی شرکت کردند و رای نیاوردند، مجدد بتوانند به کار خود بازگردند.

صفایی در خصوص فک پلمب واحدهای صنفی اظهار کرد: اتاق های اصناف می توانند برای ساماندهی واحدهای صنفی در قرارداد حجم معین با بنیاد تعاون برنامه ای را در چارچوب قرارداد تعیین کنند که به ازای هر پلمب ۷۵ هزار تومان دریافتی داشته باشند.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان