به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، حسن کوماسی در دیدار با بازرس کل استان آذربایجان غربی با اشاره به رشد درآمد‌های مالیاتی استان، گفت: این رشد ۳۷ درصدی بدون فشار بر مؤدیان و از طریق مقابله جدی با موضوع فرار مالیاتی و وصول معوقات صورت گرفته است.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های قانونی بسیار از جمله مواد ۱۶۱ و ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و امکان قانونی رصد و بررسی تراکنش‌های بانکی برای شناسایی و مقابله با فرار مالیاتی، بر لزوم همکاری دستگاه‌های نظارتی، قضایی و انتظامی استان برای تسهیل امر وصول مالیات و مسدود ساختن راه‌های فرار مالیاتی تاکید کرد.

وی افزود: پرونده واردات ۵۴۰ دستگاه اتومبیل مدل بالا که از طریق کارت بازرگانی یک روستایی در ارومیه صورت گرفته است یکی از پرونده‌های قابل توجه فرار مالیاتی است که بدهی مالیاتی ۵۰۰ میلیارد ریالی را روی دست دستگاه مالیاتی استان گذاشته است.

مدیرکل دستگاه مالیاتی استان با اشاره به صدور بی رویه کارت‌های بازرگانی در مناطق مرزی استان افزود: موضوع دریافت مالیات ارزش افزوده و علی الحساب به ماخذ ارز دولتی از وارد کنندگانی که از کارت دیگران استفاده می‌کنند، باعث تشدید دلالی‌ها وبه تبع آن افزایش معوقه‌های مالیاتی در این حوزه برای استان خواهد شد.

کوماسی برای کاهش آثار منفی این موضوع، بر لزوم دریافت مالیات علی الحساب از وارد کنندگان بر اساس نرخ ارز نیمایی یا سنایی تاکید کرد.

وی همچنین بر لزوم تشکیل دادگاه ویژه مالیاتی جهت سرعت بخشیدن به روند مطالبه حقوق مالیاتی دولت به ویژه در زمینه وصول معوقات ناشی از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در استان با کمک و همراهی سایر دستگاه‌ها تاکید کرد.

این مقام مسوول در ادامه خواستار تقویت همکاری تمامی دستگاه‌ها به ویژه گمرک، شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی با دستگاه مالیاتی استان شد.

کوماسی به موضوع کارتخوان پزشکان نیز اشاره‌ای کرد و افزود: ثبت این کارتخوان در سامانه سازمان امور مالیاتی روی مالیات ۸۵ تا ۹۰ درصد پزشکان تاثیر خاصی نخواهد گذاشت.

وی افزود: درآمد‌های مالیاتی استان در ۵ ماه نخست سال ۳۷ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بوده است که عمده این افزایش بدون فشار بر مؤدیان موجود، محصول مقابله جدی با فرار مالیاتی با استفاده از ابزار تراکنش‌های بانکی و وصول معوقات مالیاتی است.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان