به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، مجتبی صفایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران ضمن ضرورت اصلاح و بازنگری در سیستم  پرداخت تسهیلات بانکی به تولید کنندگان داخلی، گفت: اتاق اصناف ایران طی چهار سال گذشته تا به امروز به دنبال کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی بوده است. بارها در جلسات به مقامات ذیربط گفته ایم که با نرخ موجود نمی توان از تولید کننده داخلی توقع داشت که بنگاه خود را فعال نگه داشته و تولید مستمر را در دستور کار قرار دهد.

وی ادامه داد: حمایت از تولید داخل نیاز به عزم ملی دارد. بر این اساس اتاق اصناف ایران به عنوان بزرگترین تشکل مردمی در خط مقدم قرار دارد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که سیاست های حمایت از تولید کالا در ایران نیاز به بازنگری دارد و واحدهای کوچک و متوسط امروز باید در اولویت برنامه ریزی ها قرار گیرند.

سخنگوی اتاق اصناف ایران، برنامه ریزی و تحقیق و توسعه را قلب تپنده واحدهای تولیدی در کشور خواند و بیان داشت: باید بررسی کرد چه تعداد از واحدهای تولیدی بر اساس برنامه ریزی فعالیت می کنند و در چه تعداد از واحدهای ما بخش تحقیق و توسعه فعال است. امروز اگر قرار است با طرف های خارجی همکاری داشته باشیم یا با توجه به شرایط به خودکفایی دست یابیم، باید با توجه به این ۲ اصل کلیدی گام برداریم.

وی توجه به بخش توزیع و خدمات را مهم دانست و گفت: اگر واحدهای تولیدی بدون همکاری با بخش های توزیعی و خدمات گام بردارند، نمی توانند به اهداف و توسعه مورد نظر دست یابند چراکه این سه در کنار هم معنا و مفهوم دارد. بنابر این همراهی و هم صدایی تولید، توزیع و خدمات در کنار هم کمک شایانی به اقتصاد ایران خواهد کرد.

صفایی افزود: از سه میلیون واحد صنفی در سراسر کشور ۴۵ درصد در بخش توزیعی، ۲۲ درصد تولیدی و ۳۳ درصد خدماتی و خدمات فنی فعالیت دارند.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان