به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، محمدباقر مجتبایی افزود: موج فعلی رشد و حجم نقدینگی به سمت هر بازاری برود، نظام آن بازار را مختل و نابود می کند.

وی اضافه کرد: اقتصاد از تامین واردات و تولید تا توزیع مانند یک زنجیره است که به واردات و بخش لجستیک و همزمان به شبکه توزیع یکسان باید توجه و تمرکز شود که اگر هماهنگی بین این زنجیره محقق نشود، این حلقه از هم پاشیده می شود و نظام بازار دچار اختلال می شود.

مجتبایی با بیان ضرورت توجه جدی مسئولان به بنگاه های کوچک و متوسط اظهار کرد: در حالی که ۹۲ درصد  ساختار اقتصادی را بنگاه های کوچک و متوسط تشکیل می دهد، می توان با تغییر سیاست در قبال این بنگاههای کوچک وضع موجود را حفظ کرد. همچنین با ساماندهی نظام توزیع و استحکام بنیان های تولید در سال های پسابرجام  می شد به این مهم دست پیدا کرد که کوتاهی شد و اهداف موردنظر محقق  نشد.

مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران گفت : در نشست با استانداران به موضوع مشارکت ندادن اتاق های اصناف اشاره شده و ما گلایه کردیم که برنامه ریزی بدون اصول و ساختار مناسب  انجام می شود . از سوی دیگر با امضای تفاهم نامه با وزارت کشور بر ضرورت استفاده کامل از ظرفیت ها و مزیت تاکید شده است. بنابر این در وضع موجود نباید فقط و فقط به کارخانه های بزرگ توجه کنیم .

مجتبایی در ادامه افزود: با امضای تفاهم نامه مذکور در استان ها می توان با تاسیس شرکت های تعاونی صنفی و به دنبال آن، تخصیص ارز مناسب و همچنین تامین درست کالا بر نقش مثبت و فعالانه  مدیریتی و نظارتی اتاق های اصناف تاکید بیشتری کرد.

مجتبایی گفت: واحدهای صنفی که برای محصولات  خود در گمرک مشکل ترخیص کالا دارند، با امضا و بر اساس این تفاهم نامه و با تشکیل کمیته برای تسریع  تامین مواد اولیه در کارگاه های تولیدی می توان مشکل ترخیص کالاهایشان را رفع کرد.