به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه خواربارفروشان بوکان ، سعید ممبینی در گفت وگو با رادیو تهران اظهار کرد : اصناف در تمامی وقایع ملی همراه مردم بوده‌اند و در خصوص پیش گیری از شیوع بیماری کرونا نیز از همان ابتدا ، اتاق اصناف ایران، و اتاق های اصناف سراسر کشور و اتحادیه‌ها را هدایت کرده است تا سطح رعایت بهداشت در خدمات افزایش یابد و توصیه های ارائه شده از سوی مراکز بهداشتی را رعایت کنند که خوشبختانه همین اتفاق هم افتاد.
وی تصریح کرد: با توجه به توصیه‌های ستاد بحران که دلالت بر حضور نیافتن مردم در اماکن عمومی و استفاده نکردن از خدمات آرایشگاهی، هتل ها، تالارهای پذیرایی ، رستوران ها و … شد ، به این ترتیب بسیاری از واحد‌های صنفی آسیب دیدند.
ممبینی تصریح کرد: علاوه بر واحد‌های خدماتی ، واحد‌های توزیعی نیز آسیب دیدند. این دست از واحد‌های صنفی که تمام سال را انتظار کشیدند تا در ایام شب عید و تامین نیازهای مردمی جبران رکود یکساله را کنند .
وی افزود: نمایشگاه های بهاره که هر ساله در این ایام برگزار می شد ، به واسطه رعایت توصیه های بهداشتی تعطیل شد. بسیاری از واحد‌های صنفی کالاهای شب عید را تامین کرده و متعهد به پرداخت هزینه شده و چک امضاء کرده بودند و حالا نمی‌توانند به این تعهدات مالی عمل کنند.
ممبینی به مشکلات مالیاتی واحد‌های صنفی نیز اشاره و بیان کرد : برخی از واحد‌های صنفی تقسیط مالیاتی داشتند و حالا موعد آن قسط رسیده و نمی توانند آن را پرداخت کنند‌ و همچنین مشکلاتی در حوزه تامین اجتماعی نیز پیش آمده است.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت : ما برای اینکه میزان آسیب کمتری به واحد‌های صنفی برسد و سطح اشتغال در بنگاه‌های صنفی را حفظ کنیم رایزنی ها و مکاتباتی را با معاون اول رئیس‌جمهوری، سازمان امور مالیاتی و … داشته و پیشنهاداتی را ارائه کرده‌ایم . ما از سازمان امور مالیاتی می‌خواهیم که زمان پرداخت اقساط مالیات را به تاخیر بیاندازند و واقعیت بازار این ماه را در زمانی که می خواهد مالیات ها را تعیین کند در نظر بگیرد . همچنین بخشی از بخشودگی‌های مالیاتی که مهلت آن تا پایان اسفند بوده ، ضروری است تا دست کم شش ماه به تعویق بیافتد.
ممبینی گفت : بسیاری از واحد‌های صنفی ما مستاجر هستند و از موجران می خواهیم که نهایت همکاری را با آن‌ها داشته باشند و همگی دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم.
وی در پایان از درخواست کمک های بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای صنوف آسیب پذیر به دولت ارائه شده است . چرا که برخی از صنوف معیشت روزمره آن‌ها در معرض خطر است . این ها همان‌هایی هستند که در تمام سال های گذشته به مردم خدمات ارائه داده‌اند و در کنار دولت بوده‌اند و حالا نیاز است تا دولت همراه آن‌ها باشد.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان